Salı, Mart 31, 2020

.

      (0246) 606 06 12

                                 

.....COK ESKİDEN  KÖYÜMÜZDEN  GÖC  EDİP  BİZİM  BİLMEDİĞİMİZ  KÖYLÜLERİMİZ  VARDIR  UMUYORUZKİ  ONLARIN BİZE  ULAŞMASI  DURUMUNDA  BURADAKİ  AMACLARIMIZDAN BİR  TANESİDE  BİRLİK  BERAEBRLİK  SAĞLAMAKTIR.

::::NİYETİMİZ  GÜZEL  PROJELER  YAPARAK  KÖYÜMÜZ  GÜZEL  KAZANIMLAR  YAPMAKTIR..

BİZE  HER  TÜRLÜ  ULAŞABİLİRSİNİZ  

BİLGİ  VE  ÖNERİ  ELEŞTİRİLERİNİZ   BENİMDE  FİKRİM  VAR  ŞÖYLE  OLSAYDI  VEYA  BÖYLE  YAPALIM  DEDİĞİNİZ  NE  VARSA  VEYA  ŞURADA  HATA  YAPIYORSUNUZ  DEDİĞİNİZ  NE VARSA   YÜREĞİNİZDEN  VE  İÇİNİZDEN NE  GECİYORSA  BİZE  ULAŞIN

 

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::HAYAT  BAZEN  BİR  VARMIŞ  BİR  YOKMUŞ  KADAR  KISADIR  BUNU  YAŞARKEN FARK  EDEMEYİZ  BELKİ  AMAA  BUNU  ACI  CEKİNCE  SIKINTI GÖRÜNCE  HAYATIN KIYMETİNİ  DAHA  İYİ ANLARIZ.....BU HAYATTA  GELME  AMACIMIZ  SADECE  KULLUK  ETMEKTİR...ALLAHA  AMA  BİZLER  DÜNYA  İŞLERİNE  KENDİMİZİ  BİR  KAPTIRIYORUZ  ETRAFIMIZDAKİ  DEĞERLERİMİZ

ANNE  BABALARIMIZI  AKRABA  BAĞLARIMIZI İŞTEN GÜCTEN DOLAYI  TAMAMEN KOPARIYORUZ.....ONLARI  KAYBETTİKTEN  SONRA EYVAH TÜH..NE YAPTIKK...ONUNN  İÇİN  DEĞERLERİMİZE  SAHİP  CIKALIMMM

 

RAHMETLİ  DURDU  HALAMIN SÖYLEDİĞİ  DUYGU  YUKLU  ANLAYANA  GÜZEL BİR TÜRKÜÜÜÜÜÜ

 

 

BİZLER  SİZLER  İÇİN BURDAYIZZZ

 

SİTE  SORUMLUSU  ŞÜKRÜ  KAYA  DIR

 

CEP  TEL:0546   457   03  95

 

 

 

   This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.                 dan  ulaşabilirsiniz 

KÖYÜMÜZ  SINIRLARI İÇERİSİNDE  BULUNA  DOĞA  GÜZELLİKLERİİ  ucan su  

 UCAN SU 

 

 

 

 

 

 

BULGULAR VE YORUM

 

A:KÖYÜN KİMLİĞİ

Köyün adı    Akdoğan Köyü 

Köyün bağlı olduğu il Isparta 

Köyün bağlı olduğu ilçe Eğirdir

Köyün ile uzaklığı 52 km 

Köyün ilçeye uzaklığı  15 km 

Köydeki hane sayısı   210

Köyün nüfusu  850

 

 

 

 

AKDOĞAN  KÖYÜMÜÜZÜN  DİĞER  SOSYAL  PAYLAŞIM  SİTELERİNDEKİ  GÖRÜNTÜLERİ   BURDAN  KOPYALIP  YAPIŞTIR  YAPARAK  İZLEEBİLİRSİNİZ...

 

VELİ  AY  DÜĞÜNÜNDEN  KARELER

http://www.dailymotion.com/video/xmmcju_veli-ay-dugununden-degisik-kareler_travel

 

HABİB GELİR  DÜĞÜNÜNDEN

http://www.dailymotion.com/video/xa1rd8_habib-gelir-balo-ve-kina-gecesi-gen_people

 

KÖY  HALKINDAN  GENEL  FOTOGRAFLARR

 

http://www.dailymotion.com/video/xa026p_akdogan-koyu-genel-ve-koy-halki-fot_people

 

91/4  TERTİPLER  ASKER EĞLENCESİİ  

 

http://www.dailymotion.com/video/xmincw_akdogan-koyu-91-4-tertiplerimzin-oyunu_music

 

ALİ  SUBAŞI  ASKER EĞLENCESİİ

 

http://www.dailymotion.com/video/xm9qtr_ali-subasi-asker-eglencesi-7-kasim-pazartesi_music

 

ALİ  SUBAŞI  ASKER EĞLENCESİİ  MUSTAFA  YİĞENLERR

 

 

 http://www.dailymotion.com/video/xmipcd_ali-subasi-asker-eglencesi-mustafa-yigenlerim_music

 

 

B:KÖYÜN TARİHİ DURUMU

 

Akdoğan Köyü nün yaklaşık 500-yıl önce kurulduğu tahmin edilmektedir. İlk gelenlerin yedi hane olduğu söylenegelmektedir. Bunlardan bilinenler Emir in yanında gelen Kıltaçlar, Hacımusalar, Hacıosmanlar ve diğer haneler dir. 

 

Emir; Yıldırım Beyazıt'ın oğlu İsa Beyin  kardeşlerinden kaçarken en sadık askeri Çakır ın süt anası Satı Anaya bıraktığı eşi; Amasya Beyi Şad Geldi Paşanın yeğeni Bala Hatundan olan oğlu Murat tır.

 

Çakır; Anamas Ovasının Emiri, İsa Bey in has askeri dir. İsa Bey eşini Has Askeri Çakır a emanet ederek Karamanoğlu hakimiyetinde olan Akşehir yaylasına kaçırır. Bala Hatun bir süre Çakır ın süt anası Satı Ananın yanında saklanır, daha sonra Emir Murat (Deli Kurt) dünyaya gelir. Bu sırada İsa bey kardeşleriyle savaştadır. İsa Bey bu savaşı kazanamaz ve savaşta öldürülür. İsa Beyin ölüm haberini alan Bala Hatun; bu acıya fazla dayanamaz ve ince hastalığa yakalanarak ölür. Murat; babasının has askeri Çakır ın süt anası Satı Ananın yanında hem öksüz hem de yetim kalır. Satı Ana Murat a başka bir sütanası bularak büyütür. Murat; Satı Ananın oğlu Evren le büyür ve yiğit bir delikanlı olur. Murat a amcalarının öldürmesinden korkularak babasının adının Osman olduğu söylenir. (Emiroğulları sülalesindeki Osman ve Murat isimleri de bunu desteklemektedir.) Murat'a atılganlığı sebebiyle Deli Kurt adı verilmiştir. (Emiroğulları sülalesindeki Deliomarlar Lakabı bu tezi destekler vaziyettedir.) 

Murat ve Evren; Çakır ın yanında askerlik , köy hocasından da din eğitimi alarak büyürler. Çakırın yanında Sipahi olurlar. Beraber bir çok savşlara katılırlar. Murat Ağa ya Savaşta gösterdiği yararlılıklar için tımar olarak Akdoğan Köyü verilir. Asker besleme şartı yoktur. Artık o bir Emir dir. Karaköyde Çakır'ın Tımarında oturan Emir Murat; Hocasının kızı Melek hanımla evlenir ve bu evlilikten iki kızı olur. Tımar sahibi olan Emir Murat Çakır ve Evrenle tekrar savaşlara katılır ve bu savaştan ağır yaralı olarak döner. Kıymetli eşi Melek Hatun ve iki kızı Karaköydeki selde ölmüşlerdir. Bu acıyla şaşkına dönen Emir Murat Değirmen Gözü civarında dolaşırken baygın düşer. Yörük obasında çobanlık yapan Gökçen kız Emir Murat ı yaralı ve baygın halde bulur. Gökçen kız iri cüsseli kuvvetli güzel bir kızdır. Emiri yüklendiği gibi Bozburun dağında Eşşekalanına çıkarır. Emir Murat ın her tarafını bal sürerek, kestiği bir erkecin etini yedirir ve derisine sararak yatırır. İki gün sonra uyanan Emir Murat iyileştikten sonra Karaköy e çadıra iner. O günden sonra Emir i uyku tutmaz olur Gökçen kıza aşık olmuştur. Bu konuyu ona açar Gökçen kızda bu aşka karşı çıkmaz bundan sonra Pınarın gözünde ay ışığında buluşmaya başlarlar daha sonra Emir Murat ve Gökçen kız evlenirler Akdoğan da yaşamaya başlarlar. (Tarihlerde kopukluklar var bulundukça açıklamalı olarak eklenecektir.) (Cavit ÇİFTÇİ)

 

 

Bu evlilikten bir oğulları olur, adı da babasının emirliğine ithafen Emiroğlu olarak anılır. Emiroğlunun bir kızı ve bir oğlu olur. Oğlundan olan çocukları Emiroğlu sülalesi (Gürdal, Taşdibi ve Yıldırım soyadları) dir.

 

Kızı Zeliha Hatun da Serik Abdurahmanlar Köyünden Anamas Yaylasına çıkan Kölemenoğulları Yörüklerinden Kara İbrahim oğlu Kara Osmanla evlenerek köyümüzdeki Karaosmanoğlu sülalesinin analarıdır. (Çağlar, Çiftçi, Demirtaş, Gelir, Öcal, Tokgöz ve Topyıldız soyadlarının) Bu sülaleye Kölemenler yerine Köleler dendiğide olmuştur. Bu sülalerdeki Osman ve Murat isimlerinin çokluğuda bu tezi desteklemektedir.

 

 

C:KÖYÜN İSMİNİN NEREDEN GELDİĞİ

Emirğlu bu köye ilk kuranlardandır köyde yaşadıkları devirde doğan besledikleri bundan dolayı Akdoğan denilmiştir.

Bir başka rivayete göre köyün kuzeyinde bulunan sivri tepede(kocataş) akdoğanların çokça bulunduğu bundan dolayı da akdoğan isminin verildiği sanılmaktadır

 

D:KÖYÜN COĞRAFYASI

 

KÖYÜN YERİ 

Eğirdir in 15km güneydoğusundadır güneyinde Yuvalı köyü, kuzeyinde Çay köyü, kuzeybatısında Ağıl köy, doğusunda Yılanlı köyü, batısında Tepeli köyü bulunmaktadır. Köy sivri bir tepenin eteğine kurulmuş olup 3 tarafı dağlarla çevrilidir.

 

KÖYUN İKLİMİ

Köyde Akdeniz iklimi toros dağlarının kuzeyinde kalması sebebi ile etkisi azaldığı için karsal iklimde görülmektedir. En yağışlı mevsimi ilkbahar ve son bahar aylarıdır. Kışları soğuk ve yer yer kar yağışlıdır.

 

BİTKİ ÖRTÜSÜ

Köy dağlarla çevrili olduğu için büyük  oranda karacam ormanı  kendini belli eder  bunu yanında çınar  meşe ağacı çalılıklar karan  ve halkın geçimini sağladığı meyvelik ağaçlar sağlamaktadır  çoğunlukla elma ağaçlarıdır.

 

DAĞLAR 

Köyün kuzeyinde hudutça dağı akaya eteğine kurulduğu koca taş güneyinde ağaş tepe bozburun  dağı batısında karakaya bulunmaktadır.

 

AKARSULARI

Akarsuyu yoktur fakat dağlardan inen kar ve yağmur suları ile beslenen ve bozburun dağının eteğinden çıkan pınarın kaynak suyundan birleşmesinden oluşan yaklaşık 8 km uzunluğunda 

Dere yatağı vardır(kerimin dere ) bu dere yatağı doğudan batıya uzanmakta olup eğirdir gölünden Kovada barajına akmakta olan bozava kanalına uzanmaktadır.

 

YERALTI SULARI

Halkın meyve ağaçlarının sulandığı Bozburun dağının eteğinden çıkan pınarın gözünün suyu ve içme suyunu karşılayan Muğarın gözü (halk ağzıyla)suyu olan 2 tane yeraltı suyu vardır.

 

YERALTI KAYNAKLARI

 

Şuana kadar yeratltı arama çalışması yapılmadığı için bilinmemektedir.

 

Evcil ve Yaban Hayvanları ve bunlardan yaralanma 

 

Köyde halkın geçimini sağlayan Büyük baş ve küçükbaş hayvanlar yaygındır. Her evde inek ve 15 20 ailede davar (keçi koyun) bulunmaktadır. Birkaç ailede Arıcılık ve halkın kendi ihtiyacını karşılayacak kadar kumes hayvancılığı yapılmaktadır. Dağlık olması sebebi ile az sayıda domuz sansar yılan tilki çakal  porsuk tangali  gibi hayvanlar görülmektedir.

 

TOPRAK KAYMASI TAŞINMASI EROZYON VE AŞINMA 

Arazinin engebeli olması sebebi ile Kışın özellikle kar ve yağmur sularının toprakları dere yataklarına taşıması ile dere boyunca erozyon ve taşıma görülmektedir.

 

C:KÖYDE GÖÇ EDENLAR VE NEDENLERİ:

Köydeki verimli arazinin nüfusa yetersiz gelmesi bazı ailelerin çocuklarına daha iyi bir eğitim imkânı sağlamak ve iş sebebi ile ayrılan kişiler olmuştur. Köyün dışarıya vermiş olduğu göç sayısı 150 ve 200 hane arası değişmektedir. Genellikle göç edenler çoğunlukla Isparta’da yaşamaktadırlar. Buralarda organize sanayi alanların bululmasıyla fabrikalara girmişlerdir ve genellikle soğuk demir işinde uğraşmaktadırlar.(inşaat üzerine)

 

 

 

D:KÖYDEKİ NÜFUSUN OKURYAZARLIK DURUMU VE ORANLARI:

Şuanda kullanılan okul yüzde 25 köylü katkısı ile 1974 yılında devlet tarafından yapılmıştır. Şuanda 67 öğrenci olup 4 öğretmen tarafından öğretim yaptırılmaktadır.

Öğretmenlerin kalacağı lojman bulunmamakta kendi imkânlarıyla Isparta’ya gidip gelmektedirler. Köyde 10 yakın okuma yazma bilmeyen bulunmamaktadır. Köy 1965 –1990 tarihleri arasında çok sayıda eğitimli insanlar devlet memuru yetiştirmiştir.1990 tarihinden sonra devlet memuru yetiştirilmemiştir

 

OKURYAZAR ORANU ŞU ŞEKİLDEDİR

0/0 40 İLKOKU0L

0/0  30  LİSE 

0/0 20  ORTAOKUL

0/0  10  ÜNİVERSİTE 

 

 

E:KÖYUN EKONOMİK (TİCARİ DURUMU ) 

Köyün geçim seviyesi orta seviyede bulunmaktadır. Resmi kuruluşlarda çalışanlar ve de emekli olmuş kişiler dışında belli günlük aylık gelirleri yoktur. En önemli geçim kaynakları elmacılılıktır. Bunun dışında hayvanları satarak geçimlerini sağlamaktadırlar. Planlı ve modern hayvancılık yapılmamaktadır.

Kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar tavuk beslenir. Genelde her evde inek olduğu için ineğin sütünden yoğurt ve peynir yapılarak yararlanılır.

Evinde ineği keçisi koyunu olanlar ve bunlardan elde ettikleri ürünleri eğirdir Perşembe pazarına götürüp satarlar. Yazın sebze yetiştirilmektedir. Ayrıca kooperatifleşmeye gidilmiş elmaların korunması için soğuk hava deposu yaptırılmış ve köylü gençlerden 5 kişiye iş imkânı sağlamıştır.