Salı, Mart 31, 2020

.

      (0246) 606 06 12

Soğuk Hava Deposu

Açılışını 1997 yılında Eski Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman DEMİREL ve İş adamı rahmetli Sayın Sakıp SABAN’ çının yaptığı soğuk hava depomuz 3000 tonluk kapasitesiyle hem Akdoğan’ a hem de belde köylere hizmet vermektedir. Net kapasitesi 2500 ton olan soğuk hava deposuna bu yıl ek bina yapılarak kapasitesi daha da genişletilmiştir. Ancak yeni yapılan ek bina faaliyete geçirilmemiştir.

      

 

      Çalıştırılması ve giderleri soğuk hava deposu kooperatifi tarafından yürütülmektedir. Kooperatif yönetimi her iki yılda bir seçim yapılarak değişmektedir. Açılışından buyana yönetim kurulu başkanlığını Sayın Veli SARPDAĞ yürütmektedir. Yapılan seçimlerde bugüne kadar başkan hariç yönetim kurulu üyelerinde değişme olmuştur. Son 3 yıldan buyana soğuk hava deposundan daha fazla verim alabilmek amacıyla kooperatif tarafından soğuk hava deposuna müdür görevlendirilmiştir. Şu anki Soğuk hava deposu müdürümüz Ahmet Sabahtır. Uzun süre köyümüzde öğretmenlik yapmış kendi köylümüzdür.

 

            Soğuk hava depomuzun geliri yıllık doluluk kapasitesine göre değişmektedir. Para kazanma değil hizmet amaçlı olarak yönetilen depomuza gelen ürünlere Kg başına .......... ‘dan yer verilmektedir. Elde edilen miktar tekrardan hava deposuna yatırım ve giderlerine harcanmaktadır.

 

 

 

 

not:acışlış  sebebleri  ve  faaliyetleri  arasında  bir  cok  projeye  devlet  tarafından imkan  verilemsine  rağmen  sadece  depo  gelirleriyle  ayakta  kalmaya  calışan depomuz  uzun yıldan  beri  sağkılı  ve  başarılı  bir  calışma  yapılamamaktadır.  örnek  depoumuz  yapacağı işler

1-Zira  ilaç  satımı  neredeyse  geliri  deponun  elmadan kazandığı  gelirden daha  fazlasını  kazanacaktır

2gübre  ve  yem  satımı  köyümüzün  bir  cok  geliri  başka  yerlere  gitmektedir  bu  gelirlerin köyümüzün içinde  dönmesi  halinde hem  köylumuz  kazanacak hemde  depoumuz  aktif  gelir  elde  ederek  kendini  yenilecektir  bu iş  sadece  elma  gelirinden  yapılmaya  devam edilirse  ileride  ciddii  sorunlar  baş  göstercektirr..

3-köyümüz  durak  mevkisine soğuk hava tarafından  benzinlik  ve  gıda  üzerine  iş  yeri  acılabilir  kafeteryaa

4-yönetimiz  başına  getirelen kişiler  depoda  bulunmak  dışında  yerel   bölgesel fuarla  katılarak  gerekli  tarımsal  gelişmelere  takip  ederek  köyüme  ne kazandırırım ne gibi  projeler  AVRUPA  BİRLĞĞİ TARAFINDAN HİBE EDİLİR  bunları  araştırarak  calışmaldıdır..

NOT::::BU  YAZILAR BENİM KİŞİSEL  DÜŞÜNCEMDİR  BURDAKİ  AMACIMIZ  KİMSEYİ  SUCLAMAK  VEYA ZOR DURUMDA  BIRAK İÇİN  DEĞİLİDR  FAKAT  FARKINDALIK VE  KİŞİLERDE  VE KÖYDE   BU  BİLİNCİ  OLUŞTURMAKTIRR..SİZ  10  YIL  ÖNCESİNİN  ELMA  BAKIMIYLA  ŞUANKİ ELMA BAKIMI KIYASLAYABİLİRMİSNİZ  EĞER  KENDİMİZİ  YENİLEYEMSEK  ÜRÜNLERİMİZ  KALİTEYİ  YAKALAYAMZSAK   DEMEKKKİİ  SAADECE   KENDİMİZİ  YORUYORUZ  DEMEKTİRR..

::::::::::::SURCİ  LİSAN  YAPTIYSAK  AFFOLA:::

ŞÜKRÜ  KAYA

soğuk  hava  depomuzla  ilgili  video linkleri

 

 

http://www.dailymotion.com/video/xfg45j_akdogan-koyu-soguk-hava-deposu-tanitim-filmi_news

 

http://www.dailymotion.com/video/x7815d_isparta-egirdir-akdogan-koyu-soguk_news

 

http://www.dailymotion.com/video/xdatsc_akdogan-koyu-tarimsal-kalkinma-koop_lifestyle